بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 353136
تعداد بازديد از سايت: 210958815
تعداد بازديد زيرپورتال: 967390
اين زيرپورتال امروز: 634
در امروز: 135216
اين صفحه امروز: 426
1396/9/27 دوشنبه توسط کتابداران کتابخانه نرگس صورت گرفت؛ تشکیل کارگاه های علمی، اجتماعی و هنری به همراه نشست کتاب خوان توسط کتابداران کتابخانه عمومی نرگس کارگاه های علمی، اجتماعی و هنری به همراه نشست کتاب خوان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ در این نشست که به همت عذرا سادات حکیم مسئول کتابخانه نرگس برگزار شد؛ شش نفر از اعضای فعال کتابخانه به معرفی کتاب‌های خوانده‌ شده خود به شرح زیر پرداختند:

 

سمانه کرمی با معرفی کتاب «شاهراه تردید» نوشته‌ زهره درانی؛ پروانه مطهری با معرفی کتاب «کوری» نوشته محمود دولت آبادی؛ زهره هدایتی با معرفی کتاب «رضایت از زندگی» نوشته‌ عباس پسندیده؛ منصوره برجی با معرفی کتاب «دو قدم تا لبخند» نوشته‌ حسین آدینه زاد؛ ملیحه کرمی با معرفی کتاب «گریه های مسیح» نوشته‌ گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی؛الهام دهقان کتابدار کتابخانه با معرفی کتاب «گریه های مسیح» نوشته‌ مجید پور؛ از کتاب دوستانی بودند که تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

 

کارگاه علمی ـ آموزشی پیشگیری از آلزایمر

کارگاه علمی ـ آموزشی به همت محدثه رنجبرشیرازی از کتابداران پویای کتابخانه و به مربیگری منیر سپهری با محوریت پیشگیری از آلزایمر با حضور20 نفر از بانوان برپا شد. وی در این کارگاه با معرفی کتاب «آلزایمر از مجموعه کتاب سبز» نوشته شریفه اسدیان حاج آقایی به روش های پیشگیری از آلزایمر اشاره کرد.

 

سپهری در آغاز به آموزش اصول شناخت و درمان این بیماری پرداخت و افزود: آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی ذهنی بیمار را از بین می برد و این بیماری با گروه خونی نیز ارتباط نزدیکی دارد. وی سپس گفت: در گروه خونی(o)   به علت تولید و ترشح بیشتر ماده خاکستری در مغز، ابتلا به بیماری آلزایمر کمتر است.

در پایان رنجبر شیرازی به معرفی مجموعه کتاب های سبز و همچنین کتاب خوان ماه آذر با عنوان «این نقش ها واقعی است» نوشته سید مهدی خطیب پرداخت.

 

کارگاه آموزشی مهارت های زندگی

در این کارگاه که با حضور الهام دهقان کتابدار کتابخانه نرگس و با مشاوره ساناز قریب از روانشناسان حوزه کودک و نوجوان تشکیل شد؛ قریب درباره ارتباط موثر، اهمیت ارتباط و چرایی آن صحبت کرد. وی سپس گفت: همان گونه که جسم آدمی نیازمند خوراک و پوشاک و ....است، روح و روان آن نیز به همان اندازه و چه بسا بیشتر به مهر و محبت و رابطه ای صمیمانه نیاز دارد.

 

قریب همچنین در مورد اصول گفتگوی صحیح همانند خوب گوش کردن، چگونگی ابراز احساسات، برقراری رابطه چشمی و دیگر شیوه های رفتاری مناسب ... نکات آموزشی مهمی را بیان کرد. وی در ادامه با بهره مندی از بازی و داستان و همینطور بلندخوانی و آهسته خوانی خاطرات روزانه در برابر جمع، از کودکان و نوجوانان خواست تا احساسات و دیدگاه های متفاوت خود را در این باره مطرح کنند.

 

کارگاه آموزش نقاشی خلاق روی سفال ویژه تزئینات شب یلدا

 

در هشتمین دوره آموزشی کارگاه هنرهای تجسمی و نقاشی خلاق بر روی سفال، رکسانا قرنلی مربی این کارگاه با استفاده از رنگ گواش به آموزش و پردازش و چینش رنگ ها و خطوط در کنار یکدیگر پرداخت. وی در ادامه مباحث جلسات پیشین گفت: پس از سمباده کشی و یکدست شدن ظرف و از بین رفتن برجستگی ها، آن را با پارچه ای خشک و گردگیری می کنیم. سپس با مداد و قلم مو به طراحی اشکال هندسی و نقاشی مورد نظر می پردازیم.

 

قرنلی گفت: ظروف سفال مناسب برای خلق هنرهای دستی و سنتی و تزئین خانه ... می باشد. وی سپس از کودکان خواست برای آشنایی بیشتر با این درس و با توجه به در پیش بودن شب یلدا، از میوه هایی همچون انار و هندوانه و .... بر روی سفال نقاشی کنند.

 

دهقان که برگزار کننده این کارگاه بود؛ اظهار داشت: این دوره آموزشی پرهیجان و جذاب با استقبال کودکان و خانواده ها روبه رو شد و تمامی نقاشی ها و تصویرسازی های متنوع با استفاده از قلم مو، پالت و گواش انجام می شود.

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما