بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 325646
تعداد بازديد از سايت: 205154603
تعداد بازديد زيرپورتال: 933713
اين زيرپورتال امروز: 182
در امروز: 13679
اين صفحه امروز: 601396/11/30 دوشنبه به میزبانی کتابخانه مریم در ایام ا.. دهه فجر؛ رویدادهای متنوع فرهنگی با رنج مقدس همراه شد به میزبانی کتابخانه مریم در ایام ا.. دهه فجر؛ رویدادهای متنوع فرهنگی با معرفی کتاب «رنج مقدس» نوشته نرجس شکوریان فرد همراه شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عموم استان قم؛ به مناسبت ایام الله دهه فجر نمایشگاه موضوعی کتاب و مطبوعات پیش از انقلاب، در کتابخانه مریم برپا شد. در این نمایشگاه 200 عنوان کتاب در معرض دید عموم قرار گرفت.

 

بازدید دانش آموزان

 

در سی و نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دانش آموزان مدرسه دخترانه حضرت ابوالفضل(ع) و دبیرستان ملک زادگان ضمن بازدید از کتابخانه و نمایشگاه کتاب با بخش های مختلف کتابخانه و اهمیت کتاب و کتابخوانی آشنا شدند.

 

تهیه روزنامه دیواری

 

همچنین به همین مناسبت،  سمانه جمشیدی با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با انقلاب، با تشویق اعضا به تهیه روزنامه دیواری از استعدادهای اعضا با هدف آشنایی نسل امروز با انقلاب بهره برد.

 

جشن شکوفه های انقلاب و آیین خاطره گویی از شهدا

 

در این مراسم سمانه جمشیدی از کتابداران این کتابخانه، با دعوت از نونهالان مهدکودک مجتمع مریم و مادران و خانواده ها با هدف آشنایی با آرمان های انقلاب اسلامی جشنی را در قالب اشعار انقلابی، موسیقی حماسی، معرفی مجموعه کتاب های« قصه های پروانه» و قصه گویی از «کتاب بچه ها و قصه ی امام(امام ستم و ستمگر را دوست ندارد)« نوشته مرتضی امین برگزار کرد.


این کتابدار و خواهر شهید مدافع حرم(علی جمشیدی) سپس ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی به بازگویی خاطراتی چند از زندگی این شهید و معرفی کتاب هایی همچون خداحافظ سالار و سلام بر ابراهیم پرداخت. وی گفت: وصیت تمامی شهیدان حفظ انقلاب و پشتیبانی از ولایت فقیه است.

 

معرفی  کتاب انقلاب  اسلامی با محوریت کتاب خوان ماه

 

در دورهمی صمیمانه با اعضا، زهره محمدی مسئول کتابخانه ضمن معرفی کتاب «لحظه های انقلاب» نوشته محمود گلابدره ای، بخش هایی از آن را خوانش کرد. سپس شماری از علاقمندان به جمع خوانی از این کتاب خوان ماه بهمن پرداختند.  این کتاب به معنای واقعی تلفیقی از روایت و قصه نویسی دارد و نکته قوی آن نزدیک بودن به واقعیات است.


کتاب لحظه های انقلاب، لحظات  اسطوره ی انقلاب مردم ایران است که با حفظ امانت و صداقت، وقایع پیش از 17 شهریور را تا انتصاب بازرگان ادامه می دهد .

 

برگزاری مسابقه روخوانی و درست خوانی در پاتوق کتاب کودک همراه با کاردستی

 

در پاتوق کتاب نیز، حکیمه عابدینی کتابدار این کتابخانه،  از کتاب «دیدار امام» نوشته ابوالفضل هادی منش برای کودکان قصه گویی و چکیده گویی کرد. وی سپس مسابقه روخوانی، بلندخوانی و درست خوانی از کتاب «روح منی خمینی» نوشته ابوالفضل هادی منش را در جمع کودکان با هدف آشنایی با واژه ها، یادگیری درست ساختار جملات، ایجاد انگیزه برای مطالعه و روش های درست خوانی برگزار کرد.

 

عابدینی در ادامه برای ایجاد تنوع و جذب افراد و همچنین در راستای افزایش خلاقیت با بهره مندی از کتاب «اوریگامی» کاردستی با کاغذ را آموزش داد.

 

نقد کتاب «رنج مقدس»

 

کتاب «رنج مقدس» نوشته نرجس شکوریان فرد با حضور نویسنده و با حضور 40 نفر از کتاب دوستان نقد شد.

 

در آغاز این نشست، شکوریان فرد ضمن تبریک دهه ی فجر و ایام الله پیروزی انقلاب اسلامی، در باره شخصیت لیلا در داستان اظهار داشت: او دختری متحیر در تضاد بین داشته های خود، خانواده و اجتماع می باشد. لیلا به دلیل شغل پدرش در مأموریت های فرامرزی، مجبور است دوری هاو سختی هایی را تحمل کند که این مشکلات و نبود پدر، باعث ایجاد ناهنجاری هایی در زندگی فردی و اجتماعیش می شود. وی گفت: زندگی این دختر پر از لحظات تنهایی است و این تنهایی ها فرصت هایی برای تفکر در او پدید می آورد. لیلا معیارهایی برای زندگی آینده اش دارد که شاید اجبار شرایط و زمانه، در آن نقش داشته و حالا می خواهد آزادانه مسیر زندگی اش را پیش ببرد.


نویسنده این کتاب بیان کرد: در این رمان خواننده، شاهد درگیری های شخصیت های داستان است که هر کدام به نوبه ی خود، رنجی دارد که زندگی اش را تحت الشعاع قرار می دهد. رنج مقدس یک تابلو از زندگی افراد اطراف ما می باشد.

این کتاب با واقعیاتی همراه است که لحظه به لحظه در زندگی هر دختر و پسر، زن و مرد، مذهبی و غیر مذهبی جریان دارد.  وی افزود: رنج مقدس یک رمان فلسفی است و تلاش دارد فلسفه و هدف زندگی را بیان کند و این رمان بیشتر محتوا محور است و  تفاوت آن در مقایسه با رمان های اینترنتی و عامه پسند، نوع نگاه نویسنده به ارزش واقعی و والای زن به عنوان فردی صاحب اندیشه و تفکر می باشد.

یادآور می شود این کتاب شامل 500 صفحه است که 150صفحه ی آن که بیشتر مربوط به  فضا سازی داستان بود حذف شدپ و اگر این حذف صورت نمی گرفت رمان شکل جذاب تری به خود می گرفت. در پایان نویسنده کتاب به معرفی اثری دیگر از خود با عنوان «از آن سو» پرداخت.

 

گفتنی است نقد این کتاب توسط محمدی و جمشیدی از کتابداران پویای این کتابخانه برپا شد.

 

نشست کتاب خوان

 

در این نشست شش نفر از اعضای فعال کتابخانه به معرفی کتاب‌های خوانده‌شده خود به شرح زیر پرداختند:

 

محدثه طاهری مهر با معرفی کتاب «در طلوع آزادی» نوشته‌ حمیدرضا شاه آبادی؛ عاطفه زاهدی با معرفی کتاب «آشنای غنچه ها » نوشته‌ افسانه شعبان نژاد؛ حلیمه احمدی با معرفی کتاب «اشرف پهلوی» نوشته‌ دفتر پژوهشهای موسسه کیهان؛ زینب علی عسگری با معرفی کتاب «مادر شمشادها» نوشته‌ نرجس شکوریان فرد؛ نیره حکیمی با معرفی کتاب «لحظه های انقلاب» نوشته‌ محمود گلابدره یی؛ فهیمه شاکری مهر با معرفی کتاب «وقت معلوم » نوشته‌ مهری کفاش تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

 

 

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما