بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 325687
تعداد بازديد از سايت: 205154721
تعداد بازديد زيرپورتال: 933754
اين زيرپورتال امروز: 223
در امروز: 13797
اين صفحه امروز: 1011396/12/2 چهارشنبه به پیشنهاد کتابداران کتابخانه علامه امینی؛ 23عنوان کتاب جمع خوانی، شعرخوانی و قصه گویی شد در ایام ا... دهه فجر به پیشنهاد کتابداران کتابخانه عمومی علامه امینی؛علاوه بر برگزاری کارگاه های هنری آموزشی با هدف معرفی کتاب، 23عنوان کتاب نیز جمع خوانی، شعرخوانی و قصه گویی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛ نشست جمع خوانی از کتابهایی «جناب قورباغه» نوشته‌ی مصطفی خرامان؛ «وقتی دوستم دارند»، نوشته‌ی تریس مورونی؛ «لاک پشت اخمو» نوشته‌ی جعفر ابراهیمی نصر؛ «خوابی پر از گوسفند» نوشته‌ی پژمان رحیمی‌زاده؛ مجموعه‌ داستانهای «امام و کودکان» نوشته ابوالفضل هادی منش؛ «امام آمد» نوشته‌ی حمیدرضا شاه آبادی؛ «مدرسه‌ی انقلاب» نوشته‌ی حسین فتاحی؛ «زیر ار ستم نمی‌کنیم زندگی»، نوشته‌ی حمیدرضا شاه‌آبادی و داستان «اعلامیه» از کتاب «یک تکه نان: هشت داستان کوتاه» نوشته‌ی «غلامرضا آبروی» با حضور شماری از اعضا و توسط زهرا آقایی و بتول آصفری برپا شد.

 

در این نشست، اعضا بر اساس علاقمندی های خود از داستان کتب جمع خوانی شده، نقاشی و تصویرسازی کردند. گروهی نیز با بهره مندی از مقوا و کاغذهای رنگی به صورت ماسک، شخصیت های اصلی داستان را به صورت نمایش اجرا کردند.

 

کارگاه کاردستی زمستانه همراه با نمایش با محوریت دهه فجر

 

همچنین در دومین ماه از زمستان، کارگاه کاردستی با موضوع «زمستانه با آدم برفی» و «لاله های انقلاب» به مناسبت دهه فجر، توسط آقایی و آصفری برگزارشد. در این کارگاه با استفاده از جوراب سفید، پنبه، چشم عروسکی و دکمه‌های رنگی و دیگر ابزار لازم، ساخت آدم برفی و گل های لاله آموزش داده شد.

در پایان نیز نمایش «شاه در رفت» اجرا گردید.

  

بلندخوانی و روخوانی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

آقایی همچنین با انجام فراخوانی و دعوت از کودکان و نوجوانان، به مناسبت ایام فاطمیه از کتاب های «ماه و آن گردنبند: قصه‌های منظوم از 14 معصوم» سروده‌ی محمدکاظم مزینانی و داستان‌های «مادرِ بابا» و «عروس مهربان» از کتاب «مجموعه قصه‌های شیرین از زندگی معصومین (علیهم السلام)» نوشته‌ی مسلم ناصری، روخوانی صحیح، بلندخوانی و شعرخوانی کرد.

 

برگزاری کارگاه کاریکاتور و کارگاه نقاشی با هدف معرفی کتاب در دهه فجر

 

همچنین آقایی و صفری با تشکیل کارگاه نقاشی با بهره مندی از کتاب «طراحی با اثر انگشت» نوشته ادوارد امبرلی و با استفاده از ابزاری همانند آبرنگ، به آموزش نقاشی با شیوه های مختلف و دیگر لوازم با هدف تقویت قوه تخیل و تفکر پرداختند. گفتنی است در این کارکارگاه علاقمندان با کتب هنری و آموزشی آشنا شدند و در پایان از برترین آثار نمایشگاهی برپا شد و به بهترین ها کارت امتیاز تعلق گرفت.

 

یادآور می شود به مناسبت سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، این دو کتابدار با برگزاری کارگاه کاریکاتور، نکاتی همچون سوژه یابی، تفکر در باره موضوع مورد نظر، ترکیب بندی و کمک از مداد و رنگها آموزش داده شد. سپس کاریکاتورهایی با محوریت شاه و رژیم ستمشاهی همراه با شعارنویسی انقلابی بر روی بنر توسط اعضا به نمایش عموم گذاشته شد.

 

در این کارگاه کتاب «آموزش طراحی چهره طنز یا کاریکاتور با مداد» نوشته اندرو لومیس معرفی شد.

 

شاهنامه خوانی

 

در نشستی دیگر نیز، آصفری به منظور آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ غنی پارسی و ادبیات ایران، به شاهنامه خوانی از داستان «ضحاک و کاوه آهنگر» نوشته‌ی حسین فتاحی پرداخت.

 

نشست کتاب خوان با محوریت انقلاب اسلامی ایران

 

در این نشست 7 نفر از علاقمندان به معرفی کتاب های خوانده شده به شرح زیر پرداختند:

 

نرگس بیرامی با معرفی کتاب «به پیشباز بهار» نوشته‌ی گروهی از نویسندگان؛ فاطمه‌سادات حسینی با معرفی کتاب «مدرک جرم» نوشته‌ی گروهی از نویسندگان؛ زهرا آقایاری با معرفی کتاب «کودکی و نوجوانی روح الله» نوشته‌ی محمدیاسین ایزدی المشیری؛ محمدحسین رازقی با معرفی کتاب «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی» نوشته‌ی حمیدرضا شاه آبادی؛ مبینا سرمدی با معرفی کتاب «مادر شهادت فرزندت مبارک» نوشته‌ی فهیمه خدادوست؛ مهسا شوندی با معرفی کتاب «پی‌پر خیلی زیاد کیک می‌خورد» بازنویسی «حسین فتاحی»؛ ملینا سرمدی با معرفی کتاب «من می‌توانم بدون کمک غذا بخورم» نوشته‌ی «زهرا فرمانی» تجربیات مطالعاتی خود را با دیگران دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

 

نشست کانون ادبی نیم وجبی ها

 

در نشست کانون ادبی نیم وجبی ها به مربیگری رقیه ندیری، معرفی کتاب «گربه لنگ دراز: مجموعه داستان» معرفی، خوانش و بررسی شد.

 

ندیری بیان کرد: این کتاب شامل داستان‌های کوتاه و برگزیده در سومین و چهارمین جشنواره داستان انقلاب از نویسند‌ه‌های نوجوان است که داستان های آن با عناوین «دسته جمعی»، «بابا را از دوربین لوله تفنگ می‌بینم»، «این چندتاست؟»، «درد ترکه آلبالو»، «آزاد»، «عکس‌های امام حسین»، «من هم برای خودم کسی شده‌ام»، «آن شب سرد  و برفی»، «معلم کوچک من»، «گربه لنگ دراز»، «سقوط مجسمه» می باشد. وی گفت: این داستان‌ها در فضای انقلاب رخ می دهد و شخصیت پردازی آن نیز در زمان انقلاب پیش آمده و به سالهای اول انقلاب برمی‌گردد.


این نویسنده و مربی سپس به خوانش داستان «دردِ ترکه‌ی آلبالو» نوشته‌ی سیدمهرداد موسویان و شعرخوانی از شعرِ «پرچم» سروده منیره هاشمی پرداخت. در ادامه اعضا در باره این داستان و شعر با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.

 

در پایان شماری از اعضا، داستان های نیمه تمام خود را که برگرفته از کتاب «قشقرق» نوشته‌ی مونا اسکندری بود؛ به بوته نقد و بررسی گذاشتند و نقاط ضعف و قوت آن را بیان کردند.

 

نمایشگاه کتاب و آذین بندی به مناسبت دهه فجر

 

گفتنی است به همت حسن جعفری متین و جبار نژاد، نمایشگاه موضوعی کتاب و مطبوعات با موضوع «انقلاب اسلامی و جوانان» برپا شد. آذین بندی، تهیه روز شمار انقلاب و عکسهای انقلابی به همراه اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران و شعار نویسی از دیگر برنامه های فرهنگی این کتابخانه بود.

 

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما