بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 338252
تعداد بازديد از سايت: 207869379
تعداد بازديد زيرپورتال: 949129
اين زيرپورتال امروز: 325
در امروز: 33263
اين صفحه امروز: 2071397/6/4 يكشنبه نشست های مطالعاتی و هنری همراه با آموزش نویسندگی در کتابخانه علامه امینی نشست های مطالعاتی و هنری همراه با آموزش نویسندگی در بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی در قالب جلسات قصه گویی، بلندخوانی، جمع خوانی وکارگاه های نقاشی و کاردستی و نمایش خلاق تشکیل شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست های جمع‌خوانی از کتاب های معصومین و همچنین تازه های نشر به همت زهرا آقایی مسئول بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی با حضور علاقمندان برگزار شد.

 

 در این نشست آقایی به معرفی و چکیده گویی از کتاب های «سوغاتی: قصه‌هایی از زندگی امام جواد (ع)» نوشته‌ مسلم ناصری، «با فکرم چه کار کنم؟» نوشته‌ کوبی یامادا، «برایت بیش از این‌ها آرزو دارم»، نوشته‌ امی کروز روزنتال و «گل کوچولوی خجالتی» برگرفته از «مجموعه‌1 و 2 و 3 سه قصه» نوشته‌ شکوه قاسم ‌نیا پرداخت. سپس توسط این گروه سنی بخش های جذاب این کتاب ها خوانده شد.

قصه‌خوانی و تصویرسازی از کتاب

 

همچنین آقایی از کتاب های «سیب و کرم کوچولو» نوشته طاهره خردور و «آهوی آدم: سه داستان از مثنوی معنوی» نوشته‌ علی اکبر والایی برای کودکان و خردسالان قصه گویی کرد. سپس این گروه سنی بر پایه تخیلات و تصورات ذهنی خود از قصه های خوانده شده، نقاشی و تصویرسازی کردند که به بهترین ها کارت امتیاز تعلق گرفت.

 

کارگاه آموزش نقاشی و کاردستی

 

این کتابدار فعال بخش کودک، برای تنوع در فعالیت ها و جذب کودکان، کارگاه آموزش نقاشی و کاردستی با موضوع «مار» و «خرگوش چند بعدی» را برگزار کرد. در این کارگاه، کودکان با ساختار بدن مار و انواع آن و همچنین خرگوش ها و خوراک آنها آشنا شدند که در پایان از برترین آثار نمایشگاهی برپا شد.

بلندخوانی به همراه اجرای نمایش خلاق و بازی با اسباب بازی ها

 

گفتنی است این کتابدار برای جلب توجه کودکان و نوجوانان به کتاب و کتابخوانی، ضمن معرفی کتاب «درختی که حرف می‌زند: قصه‌هایی از کلیله و دمنه» به روایت مژگان شیخی، از آن بلندخوانی و روخوانی کرد. سپس توسط گروه نمایش این کتابخانه با کمی تغییرات در داستان کتاب، نمایشی خلاق اجرا شد که موجی از شادی و نشاط را برای کودکان به همراه داشت.


در ادامه طبق برنامه‌ی هفتگی، بازی‌های مختلف فکری با توجه به گروه سنی هر عضو در اختیار اعضا قرار گرفت و شیوه استفاده از آن آموزش داده شد.

 

نشست کانون ادبی نیم وجبی ها و چاپ مصاحبه اعضا

 

پنجمین نشست کانون ادبی نیم وجبی ها با موضوع نگارش خلاق و معرفی کتاب «باغ خرمالو» نوشته هادی حکیمیان به مربیگری رقیه ندیری از نویسندگان و شاعران استان قم تشکیل شد.

 

در این نشست، ندیری یکی از کاربردی ترین شیوه های نگارش خلاق را الگوبرداری از کودکان 2 تا 5 سال عنوان کرد و گفت: این گروه سنی به صورت واقعی با طبیعت و زندگی رفتار می کنند. وی سپس به رمان «باغ خرمالو» و تصویرسازی از روستاهای یزد در این کتاب اشاره کرد و افزود: مهم ترین نکته ای که در این کتاب مطرح می شود شخصیت پردازی و ویژگی های فردی و اجتماعی شخصیت ها و تفاوت آنها با یکدیگر است. شخصیت هایی که هر کدام مکمل هم هستند و در این کتاب تنوع شخصیت ها فراوان است.

این نویسنده در ادامه بیان کرد: نگارش داستان به سبک قصه به زیبایی آن اضافه کرده، علاوه بر اینکه در این کتاب شاهد حوادث جالب و پرهیجان تاریخی هستیم. وی افزود: اطلاعات نویسنده در حوزه تاریخ و مطالعات عمیق او حوادث را بسیار زیبا و منظم در کنار هم چیده است و نویسنده رویدادهای سال1320 را با دقت و ذکر جزئیات برای ما بازگو کرده است.

 

در پایان اعضا، خوشه سازی ها و داستان ها و شعرنوشته های خود را به اشتراک گذاشتند و آنها را نقد و بررسی کردند.

 

یادآور می شود مصاحبه با اعضای فعال کتابخانه علامه امینی با نام های دانیال سلیمانی، مرضیه عابدی، معصومه ولایتی و فاطمه کاوی با عنوان «ماجراهای ننه سرما» و «زمستان» در مجله ی دوست کودکان، شماره ی 634 چاپ و منتشر شد.

 

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما